Egyéni vállalkozóknak
1. Egyéni vállalkozás indítása, szüneteltetése, megszüntetése
Egyéni vállalkozás indítása már egy órán belül:
Ha már túl van a cégalapítást megelőző tanácsadáson, tájékozódott, hogy melyik vállalkozási forma lesz az Ön számára a legkedvezőbb és ennek alapján úgy döntött, hogy egyéni vállalkozást indít, már csak az marad hátra, hogy kiváltsa egyéni vállalkozását.
Első lépésként szüksége lesz – ha még nincs – egy ügyfélkapus regisztrációra.
A regisztrációt bármelyik okmányirodában, kormányablaknál, NAV ügyfélszolgálaton lehet intézni, személyesen.
Időpontot tud foglalni interneten keresztül az alábbi linken:
https://ugyfelkapu.magyarorszag.hu/regisztracio
2016. január elsejétől, ha rendelkezik új e-személyi igazolvánnyal, a regisztráció már online is intézhető.
LINK: https://ugyfelkapu.gov.hu/regisztracio/regEszemelyi
Ezt követően az egyéni vállalkozás indítása jó esetben szinte teljes egészében elektronikusan történik és a teljes folyamat nagyjából 1-2 órát vesz igénybe.
A KAÜ-n (Központi Azonosítási Ügynök) keresztül lehet az egyéni vállalkozást elindítani.
A KAÜ-ről bővebben itt olvashat: https://ugyfelkapu.gov.hu/
A teljes bejelentési folyamathoz az alábbi regisztrációk szükségesek:
- területileg illetékes önkormányzatnál vállalkozási engedély igénylése (amennyiben engedély és/vagy bejelentés köteles tevékenységet végez)
- regisztráció a területileg illetékes kamarához (Budapesten ez a BKIK, pest megyeik esetében a PMKIK)
- NAV bejelentések (tevékenység megkezdése, biztosítási jogviszony bejelentése, nav online számlázó rendszerben regisztráció)
A bejelentések teljes körű és határidőben történő megtétele nagyon fontos, hiszen vállalkozások esetében a bejelentés elmulasztása vagy határidőn túli megtétele (ami általában 15 napot meghaladó idő) a kiszabható mulasztási bírság mértéke akár 500 ezer forint is lehet.
Hívjon vagy küldjön üzenetet!
Egyéni vállalkozás szüneteltetése:
Jelenleg kizárólag az egyéni vállalkozások esetében van mód a szüneteltetésre. Szüneteltetni az egyéni vállalkozást minimum 1 hónapig és legfeljebb 3 évig lehet.
De mit jelent a szüneteltetés?
Gyakorlatilag egyéni vállalkozást szüneteltetni olyan, mint ha megszüntettük volna.
Miután a szükséges bejelentéseket megtettük a szüneteltetés tényéről, a továbbiakban (a lezáró bevallások kivételével) semmilyen bevallási, adatszolgáltatási kötelezettségünk nem lesz.
Ha ismét szeretnénk folytatni egyéni vállalkozásunkat, egy újabb kör bejelentéssel (ugyan úgy, mint az indításkor) már el is kezdhetünk tevékenykedni.
Hívjon vagy küldjön üzenetet!
Egyéni vállalkozás megszüntetése:
Az egyéni vállalkozás megszüntetése hasonlóan egyszerű és gyors folyamat, mint az indítása.
A bejelentések és záró bevallások benyújtása után gyakorlatilag megszűnik a vállalkozásunk.
Fontos azonban, hogy a jogerős adótartozások behajtása továbbra is fennáll a magánszeméllyel szemben.
Lehetőség van a fennálló tartozásokra részletfizetési kedvezményt kérni, bizonyos esetekben pedig azok részbeni vagy teljes elengedését is kérhetjük. Természetesen garancia nincs rá, hogy ezt meg is kapjuk az adóhatóságtól.
Hívjon vagy küldjön üzenetet!
2. Egyéni vállalkozás: előnyök/hátrányok
Rengeteg téves elképzelés, hiedelem él ezzel a vállalkozási formával kapcsolatban az emberek fejében. Vegyük is sorra ezeket:
- Nem vesznek komolyan az üzleti életben
Abszolút nem állja meg a helyét, különösen frissen alakult vállalkozások esetében semmilyen hátrányos megkülönböztetés nem fog érni minket, mint egyéni vállalkozó. Egyébként léteznek több milliárdos forgalmú egyéni vállalkozások is. Egy egyéni vállalkozó pontosan ugyan olyan jogokkal rendelkezik, mint egy társas vállalkozás. Ami pedig a bizalom kérdését illeti: mi bizonyíthatná jobban a tisztességünket, mint hogy a saját nevünket adjuk a vállalkozásunkhoz és a teljes vagyonunkkal állunk jót érte?
- Rá is térhetünk a következő leggyakoribb problémára, a teljes vagyoni felelősség kérdésére.
Ezzel kapcsolatban röviden csak annyit: már jó ideje nem mentesül egy kft sem feltétlenül a korlátlan felelősség alól, különösen nem annak ügyvezetője. Márpedig induló vállalkozásként jellemzően vagy a tulajdonos maga vagy pedig egy családja lesz a kft ügyvezetője. Tehát a felelősség kérdése alól akkor sem bújhatunk ki – értsd vagyoni felelősség vállalás – ha kft-t alapítottunk.
(Ha ez a téma részletesebben is érdekelné, szívesen átbeszélem Önnel egy személyes konzultáción)
- Lehet-e alkalmazottam, foglalkoztathatok-e alkalmi munkavállalót, köthetek-e szerződést külföldi vállalkozásokkal? A válasz mindegyik esetben: igen. Ahogy már írtam, egy egyéni vállalkozó ugyan olyan jogokkal rendelkezik, mint egy társas vállalkozás.
Oké, akkor miért is jó, ha egyéni vállalkozóként vágunk bele a vállalkozói létbe? Sorolom, bár olyan sok pozitívuma van, hogy nem is tudom, melyikkel kezdjem:
- Nincs minimum jegyzett tőke (alapítói vagyon, tagi betét)
- Egyetlen nap alatt (igazából 1-2 óra) kiváltható és az összes szükséges bejelentés elvégezhető, ügyvéd és ügyvédi költség valamint közzétételi díj nélkül. Akár már aznap kiállíthatjuk az első számlánkat.
- Szüneteltethető – és a szüneteltetés ideje alatt semmilyen tennivalónk nincs, nem kell nullás bevallásokat küldeni a NAV-nak, semmilyen költség nem terheli. Ez csak az egyéni vállalkozásban lehetséges opció jelenleg.
- Egyszerűen és különösebb költségek nélkül megszüntethető. Szerintem ez az egyik legvonzóbb tulajdonsága, szemben a társas vállalkozásokkal. Sokat tudnék mesélni vállalkozók küzdelmeiről és a jelentős költségekről annak érdekében, hogy az általuk alapított kft-től, bt-től valahogy megszabaduljanak. De számtalan alvó céget istápolunk most is, mert, ahogy írtam, társaságok esetében nincs mód a szüneteltetésre. Ez pedig azt jelenti, hogy bevallásokat, beszámolót kell beadniuk, fent kell, tartsák a bankszámlájukat, ezek pedig éves szinten akár több mint 100 ezer forintba is kerülhetnek a tulajdonosnak.
- Választhatja a KATA-t (kisadózó vállalkozások tételes adója), amennyiben a várható éves bevétele nem haladja meg a 18 millió forintot és csak magánszemélyek felé számláz.
- Választhatja az átalány adózást, mely jelenleg a legkedvezőbb alternatívája a KATA adózási formának. Átalány adózóként számlázhatunk vállalkozások részére is, jelentős éves adómentes határ és egyszerű adminisztráció teheti vonzóvá ezt az adózási formát.
- Használhat fantázia nevet is. Ez például azért nagyon jó, mert ha brandet szeretnénk építeni vagy a tevékenységünket később mondjuk egy kft-ben folytatnánk, a választott fantázia nevet tovább használva biztosítjuk, hogy a piac gyakorlatilag észre se vegye, hogy valami változás történt.
3. Egyéni vállalkozás könyvelése
Egyéni vállalkozó végezheti saját maga is könyvelését, amivel látszólag pénzt takarít meg. De hosszútávon egészen biztos, hogy ez így többe fog Önnek kerülni, mint ha profira bízná.
Tegyünk egy próbát az alábbi kis tesztünkkel:
- Mit gondol, kell-e Önnek külön vállalkozói bankszámlát nyitnia?
- Tudja Ön, hogy mely hatóságokhoz és milyen bejelentéseket kell megtennie?
- Tudja-e, hogy mikor, milyen gyakorisággal és milyen típusú bevallásokat kell benyújtania és azokat mely hatóságok részére?
- Tudja Ön, hogy mikor és hogyan kell EU-s adószámot igényelnie?
- Tudja-e, hogy milyen költségeket számolhat el a vállalkozásában?
- Tudja Ön, hogy vannak olyan költségek, melyeket igazolás, számla nélkül is elszámolhat a vállalkozásában?
- Tudja-e, hogy mi a különbség a tételes és a vállalkozói adózás között?
- Tudja Ön, hogy mi számít bele az adott évi bevételeibe?
- Tudja-e, hogy hogyan kell a járulékait kiszámolni és arról a bevallásokat benyújtani a NAV-nak?
- Tudja Ön, hogy milyen adóoptimalizálási lehetőségekkel élhet évközben a vállalkozásában, illetve, hogy az év végi bevallás elkészítésénél milyen bevételt csökkentő kedvezményeket vehet figyelembe?
Még nagyon sok ilyen kérdést írhatnánk, de ha legalább ezekre igennel tudott válaszolni, még akkor is marad egy ütős érvünk:
Ha esetleg mi hibázunk – mert emberek vagyunk – nekünk van szakmai felelősség biztosításunk, ami lehetővé teszi, hogy egy esetleges NAV bírság ne Önt sújtsa, mi álljuk a bírságot. Ez a lehetőség az Ön számára nem biztosított!
4. Átalány adózó egyéni vállalkozás könyvelése
Havi-, negyedéves bevételi adatok megadása alapján az alábbi feladatokat látjuk el a kedvező havidíj ellenében:
- Bevételek összesítése
- Adómentes határ figyelése
- Göngyölítéses módszer kezelése
- Havi járulékbevallás összeállítása, benyújtása
Éves zárás elkészítése egyszeri díj ellenében (SZJA bevallás, HIPA bevallás).
Minden egyéb szolgáltatás (például Igazolások, Kérelmek benyújtása) kedvező egyszeri díj ellenében.
Időpont kérés tanácsadásra, hívjon most vagy írjon nekünk!
5. Tanácsadás egyéni vállalkozóknak
Azoknak az egyéni vállalkozóknak, akik elég bátrak és elszántak ahhoz, hogy saját maguknak könyveljenek, néha még is szükségük lehet szakmai segítségre, tanácsra, támogatásra. Mi rájuk is gondoltunk, nekik is készséggel segítünk.
- Ha Ön is csak egy-egy adott témában, konkrét kérdésben szeretne tanácsot kérni – vagy utólag szeretné, ha valaki ellenőrizné az Ön által elvégzett könyvelést és/vagy a benyújtott bevallásait,
- esetleg szeretne év elején egy konzultációt, melyben tájékozódhat az adott évi változásokról és iránymutatást kapna az egész évre, vagy bármilyen, adózással kapcsolatos konkrét kérdése van, forduljon hozzánk, segítünk!
Időpont kérés tanácsadásra, hívjon most vagy írjon nekünk!
Szeretné igénybe venni szolgáltatásunkat?
Kérje árajánlatunkat!
Kérjük az árajánlatkéréshez figyelmesen töltse ki az alábbi űrlapot.
A csillaggal * jelölt mezők kitöltése kötelező.